DIY Projektor Bevezető

Legkedvesebb és legreménytelenebb DIY-em szeretném bemutatni.

2011 őszén vette kezdetét projektor mániám. Nem tudom hogyan, de egyik oldalról a másikra tévedtem, amíg meg nem pillantottam számos lehetőséget arra, hogy saját kezűleg milyen módszerekkel lehet ilyen masinát összerakni.

Először a gyerekkorunkból ismerős – iskolákban használatos – írásvetítőre kibuherált TFT/LCD monitor panelt rátevős, majd annak képét kivetítő módszerre bukkantam.

Akkor ez a megoldás nagyon megtetszett, és tovább nézelődtem a témában. Az világos volt, hogy egy írásvetítő nem éppen esztétikus megoldás ebben a formában, ráadásul nehéz is, és mivel nincs körülötte burkolat, így hatalmas fényt is eredményez maga körül, ami a kivetített kép minőségének sem kedvez.

(Persze vannak olyan elvetemült sufnituningosok, akik képesek ezt is kulturáltan és/vagy kevésbé kulturáltan bedobozolni, rögzíteni. Azért a komplett szekrénybe építése, vagy pvc cső általi hő kivezetése elég abszurd megjelenést tud kölcsönözni egy-egy ilyen építménynek, dehát ízlések és pofonok. Na meg pénztárca kímélés mindenek felett.)

Keresgélve találtam olyan lehetőségeket, amelyek már ezeknek az írásvetítőknek a szétszedésén alapultak, amiket különböző méretű, anyagú és alakú dobozokba építettek. Külön oldal [allinbox] gyűjti össze a témával kapcsolatos valamennyi infót, felületet biztosítva a lelkes amatőröknek is saját cuccuk bemutatására.

Nem lepődtem meg, amikor rábukkantam az ITcafe-n egy hazai fórumra is, ahol évek óta aktívak az építők.
Valahol itt szippantott be a gépezet…

Sokat emlegettem már a Vaterát. Ebben az esetben is kardinális szerepe volt, ugyanis ezen az oldalon fedeztem fel azt a „90%-os készültségű, saját építésű DIY projektor„-t, ami építője, egy debreceni fiatalember révén egyenesen házhoz is jött egy esős tavaly januári estén.

A konstrukció ebből áll(t):
– 400w (36v) halogén izzó
– 400w trafó
– írásvetítőből származó optika (gyűjtőlencse, fresnel, triplet)
– 15″ (1024×768) tft monitor
– 12v 2A stabil tápegység a monitorhoz
– 2db 12cm-es és 2db 8cm-es ventilátor, ami hűti a dobozt + ehhez egy 12v táp
– digitális beépített hőmérő
– 40x25cm tükör
– 65x40x35cm natúr bútorlap doboz
– egy főkapcsoló az egész dobozhoz
– 2 mikrokapcsoló (kikapcsol, ha a doboz tetejét leveszed)
– 1 külön kapcsoló a trafóhoz

A tükör és a triplet rögzítés hiányzott, illetve egy festés. Elvileg.

Nagyon hamar kiderült, hogy nem is lesz olyan sima ügy…